Navigace
- Úvodní stránka
- Obec
- TJ Babylon Němčice
Obsah
TJ Babylon Němčice
Organizované sportovní hnutí v obci vznikalo ve třicátých letech minulého století. Vznikla zde DTJ (dělnická tělovýchovná jednota), zaměřená na prostná cvičení a pak sportovní spolek Orel, který dával přednost cvičení na nářadí. V této době pak byl také založen fotbalový klub s názvem Sparta Němčice, jehož zakladatelem byl místní učitel a továrník František Prnka.
Tento klub se během doby a vzniku a v průběhu Druhé světové války propracoval mezi nejlepší oddíly celé župy. Podmínky pro hráče byly pod úrovní dnešní doby. Nebyly šatny, na zápasy jezdili hráči na kolech nebo na formanských vozech. Návštěvnost byla veliká, protože nebylo žádné jiné sportovní či kulturní vyžití.
K tomuto období patří jména hlavně hráčů, kteří se vlastně o fotbal starali jako byli bratři Josef a Leopold Pernicovi, Josef a Václav Koupí, Z. Hebelka a další. Hráli zde i hráči ze Sloupu, Petrovic, Holešína i odjinud.
Po válce vystřídala starou gardu mladá krev a přes potíže s nedostatkem hráčů klub hrál v okresních soutěžích bez zvláštních výsledků až do roku 1968, kdy byla ukončena jeho činnost. Dalších dvacet let se pak kopaná hrála jen sérií přátelských zápasů nebo příležitostně provozovnou Lidokov, který využíval místní hřiště. Kabiny ve stávající podobě se z bídy postavily v roce 1957.
Po roce 1990 se znovu podařilo oživit fotbalový oddíl, jeho život však netrval také příliš dlouho a ještě do roku 2000 ukončil činnost. Poté pak místní hřiště využívali 4 leta fotbalisté ze Žďárné. Sport v obci byl také oživován v době válečné i poválečné hokejem, který se hrál na místním rybníku, kde stojí nyní kulturní dům, hrál se volejbal a byly i pokusy o lehkou atletiku. V roce 1944 se začal hrát v prostorách dnešního Lidokovu stolní tenis, kdy ping-pongový stůl dovezl syn zdejších majitelů továrny Tasilo Prnka. Po válce pak si stůl koupila parta kluků a hrálo se každou chvíli. Největším problémem té doby bylo sehnat vůbec jakékoliv míčky.
Byly činěny pokusy začít hrát soutěž a až v sezóně roků 1956-60 vznikl oddíl, který začal hrát náhradní okresní soutěž, protože na řádnou soutěž neměl oddíl ženy. V letech 1962 byla celostátně zavedena jen mužská družstva a oddíl byl zařazen do okresního přeboru. V dalších letech jsme měli v soutěžích až tři družstva. První mužstvo pak bojovalo vždy na špici se soupeři z ČKD Blansko, Adamova, Letovic a Svitávky.
V letech 1971 a 1972 vyhráli stolní tenisté okresní přebor a v roce 1972 se kvalifikovali do krajské soutěže, kde úspěšně bojovali po čtyři roky. V této době pak došlo k mezistátnímu utkání s rakouským celkem Mürzuschlag v místním pohostinství, kde se utkání hrávala. Od roku 1974 pak začal oddíl v údobí února pořádat okresní turnaj, kterážto akce patří k těm významným v rámci okresu. Činnost se pak přenesla do sálu kulturního domu a oddíl se třemi družstvy hraje okresní soutěže dodnes. Podvakráté se v obci hrály šachy na úrovni okresní soutěže.
Tělovýchovná jednota Sokol jako organizace vznikla v obci až v padesátých letech a začala provádět navíc i společenskou činnost. Pořádala taneční zábavy, plesy, zájezdy na sportovní utkání i na hrady a zámky vždy se společenským zakončením. Mezi předsedy figurují jména jako J. Hlaváček, Josef a Milan Polákovi, M. Kašpárek, J. Dvořáček, M. Novotný, J. Štoudek a nynější předseda Roman Hebelka. V roce 2001 byla TJ Sokol přejmenována na TJ Babylon. Název vznikl podle nedalekého kopce tohoto jména.