Obec Němčice v minulosti trpěla nedostatkem vody jak pitné, tak užitkové. V 40. letech minulého století čítala obec na 600 obyvatel, kteří byli zásobeni pitnou vodou ze tří veřejných studní a dalších studní soukromých. Studny přes značnou hloubku od 6 do 12 m v době sucha vysychaly a občané neměli potřebné množství vody ani na vaření. Proto museli donášet vodu z lesních studánek, které svou vydatností sotva stačily na krytí nejnutnější potřeby. Dovážet bylo třeba i užitkovou vodu. Pro společně ustájený dobytek JZD se musela voda dovážet z rybníka vzdáleného1 km.
Jedinou možností řešení problému zásobování nezávadnou vodou v té době bylo vybudování vodovodu. Jeho zdrojem měla být voda nacházející se v zatopených podzemních prostorách vzniklých po těžbě železné rudy. Němčičtí občané společně s boskovskými jeskyňáři ve 40. letech minulého století marně pátrali po vstupech do němčických jeskyní a po zazděných vchodech do železnorudných dolů, které byly od roku 1876 uzavřeny. Ani nejstarší občané vesnice v této době nemohli již vzpomenout, kde byl přístup do podzemí. Vyprávělo se jen o ohromných prostorách ve vápencové skále a velké hornické slavnosti v podzemí.
Teprve po pečlivém proměření terénu a vyhloubení zasypaných šachet pronikli jeskyňáři v prosinci 1948 do podzemí a dále do spletitého systému chodeb bývalých dolů, které jsou spojeny s rozsáhlými jeskyněmi. Usilovnou a vytrvalou prací občanů Rudolfa Beránka, Františka Blažka, Miloslava Mikuláška a Antonína Blahy za vedení Františka Crhounka byl v dubnu 1950 zpřístupněn vchod do podzemního bludiště, které je tvořeno z několika etáží. Po otevření stojní šachty, byla od ní asi ve vzdálenosti 120 m severním směrem nalezena podzemní prostora s jezerem vody. Tak se konečně podařilo získat poměrně velkou vodní nádrž s kvalitní pitnou vodou.
Výstavba němčického vodovodu byla v rámci akce „Z“ zahájena v roce 1953. První etapa prací spočívala ve výstavbě výtlačného řádu z jeskyně Skalka. Do těžební šachty byl zabudován 23,6 m dlouhý nerezový žebřík vyrobený v místním kovodělném družstvu DRUKOV a k šachtě přivedena elektrická přípojka. Do podzemního jezírka, které má hladinu asi 36 m pod terénem bylo spuštěno ponorné čerpadlo a větrnou šachtou v klenbě vyvedeno potrubí na povrch. Většina občanů neúnavně pracovala na výkopu tratě od Skalky až po okraj vesnice k domu Indrových č.p. 94 (dnes obydlen K. Skotákem). V následujících letech pokračovaly výkopové práce postupně dál přes celou vesnici. Chuť a elán zdolal všechny těžkosti. Hlavním pracovním nástrojem byl krumpáč a lopata, v blízkosti Skalky byl balvanitý terén navrtáván a odstřelován dynamitem. Jen v roce 1954 bylo občany zdarma odpracováno celkem 9 840 hodin. Výstavba rozvodné vodovodní sítě probíhala za aktivní spolupráce celé obce až do roku 1958.
V roce 1960 byl na Skalce postaven vodojem VDJ 50 m3 pro řešení nedostatku pitné vody pro obec Šošůvku, s pozdějším začleněním do celého systému skupinového vodovodu Němčice. V letech 1968 – 1972 byla vystavěna úpravna vody ÚV Žďár a vodojemy 2 x 250 m3 pro zásobování obce Žďár, Petrovice i Němčice a dále vodojem VDJ 250 m3 Ludíkov s cílem zásobovat pitnou vodou i okolní obce Žďárnou, Suchý a Velenov. V roce 1974 již musela být řešena otázka posílení skupinového vodovodu Němčice z podzemního zdroje Valchov.
V roce 1994 byl Němčický vodovod, na základě privatizačního projektu, předán do infrastrukturního majetku Svazku vodovodů a kanalizací okresu Blansko a jeho provoz zajišťuje Vodárenská akciová společnost, divize Boskovice.